Якщо Україна терміново не поновить статтю про незаконне збагачення, ЄС і Світовий банк можуть вдатися до радикальних дій, – Яременко

Звільнити антикорупційного прокурора Назара Холодницького та якнайшвидше повернути скасовану статтю про незаконне збагачення. Такі заяви цього тижня зробила посол США в Україні Марі Йованович. Вона вважає, що керівник САП попереджав фігурантів антикорупційних справ, тож має піти у відставку. Сам Назар Холодницький заявив, що свою добропорядність довів у судах.

Про це йшлося у програмі новин «Перші про головне. Деталі» в ефірі телеканалу ZIK.

«Я пройшов минулого року всі кола пекла: від комісії до Великої палати Верховного Суду. Якщо ми не будемо поважати рішення суддів, які б вони були незручні, тоді нема взагалі про що говорити в країні, яка хоче побудувати правову державу», – говорив керівник Спеціальної антикорупційної прокуратури Назар Холодницький.

Із критикою щодо скасування статті про незаконне збагачення, як основи боротьби з корупцією, виступили не лише США. Свою заяву з цього приводу оприлюднили ЄС та Світовий банк. Адже тепер в Україні закриються майже всі антикорупційні справи.

Всі пам’ятають гучні корупційні справи, які відкривали останній часом з такими зусиллями антикорупційні органи. Прокурор Кулик, який їздить на Ауді своєї бабусі, екс-голова ДФС Продан, голова аудиторської служби Гаврилова і не лише. Так от тепер всі ці справи будуть закриті.

Загалом такою буде доля майже семи десятків проваджень проти чиновників, суддів, прокурорів, яких підозрювали у незаконному збагаченні. Тепер вони відбудуться лише переляком. Бо від спілкування зі слідчими їх врятував Конституційний суд. На прохання п’ятдесяти дев’яти нардепів, він скасував статтю Кримінального кодексу, за якою могли судити усіх, хто не може пояснити, звідки у нього гроші на елітне майно.

Критики статті вхопилися за презумпцію невинуватості. Чому це чиновник, який за копійки зарплати купує елітні автівки та квартири має доводити, що не крав? Хай слідчий доведе зворотне.

Конституційний суд до такої логіки дослухався. Хоча, скасовану ним статтю до Кримінального кодексу ввели ще 2015-го. Цієї норми від України вимагали в ЄС, перед тим, як надати безвіз.

«Якщо ти не показуєш своїх незаконних статків, а вони в тебе є, то ти потрапляєш під кримінальну відповідальність за брехню в декларації. А, якщо показуєш, то ти будеш відповідати за незаконне збагачення», – зазначила юрист Центру протидії корупції Олена Щербан.

Вона також розповіла, як працювала скасована стаття, а рішення Конституційного суду називає поразкою у боротьбі з корупцією. Бо тепер чиновники не тільки не понесуть покарання за вкрадене, а й зможуть спокійно вписати до декларацій усе те, що невідомо де надбали.

«Якщо зараз скасовано статтю про незаконне збагачення, ти можеш показати свої незаконні статки і не нести відповідальності ні за що», – додала Щербан.

Закрита справа Труханова

Першим найвідомішим посадовцем, щодо якого вже закрили справу, став мер Одеси Геннадій Труханов. Його звинувачували у розкраданні міського бюджету. Детективів НАБУ зацікавила ситуація, коли місто за 185 мільйонів гривень придбало будівлю колишнього заводу у приватної компанії. І це тоді, коли самі бізнесмени два місяці тому купували ту ж саму споруду лише за чотири мільйони.

«Треба просто визнати, що всі ці впровадження є вбитими. Як не можна воскресити мертву людину, так не можна воскресити і ці впровадження», – наголосив Холодницький.

Назар Холодницький, очільник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, яка вела справи проти ймовірних порушників, не приховує розпачу. Чотири роки слідчі та прокурори збирали матеріал, який тепер піде на макулатуру. Голова САП переконує, що усі справи розслідування велися без порушень Конституції.

«Все одно обов’язок слідчого і прокурора доводити вину. Жодне з чотирьох впроваджень, переданих в суд, не порушувало презумпцію невинуватості. Жодне! А 37 впроваджень було закрито до суду, на підставі відсутності складу злочину», – наголосив він.

Серед тих депутатів, які подавали прохання до Конституційного суду були представники БПП, «Волі народу», «Відродження», «Опоблоку», «Радикальної партії» та «Народного фронту». Хотів скасування статті навіть очільник антикорупційного комітету парламенту. Каже – вона була неефективна і не працювала. Ба більше, жоден суд не виніс би за нею нормального рішення.

«Кримінальна відповідальність за незаконне збагачення очевидно порушує презумпцію невинуватості. Яке там може бути рішення судді, крім виправдального вироку? Якби пішов вал виправдальних вироків, я не думаю, що це сприяло б довірі до української судової системи», – зазначив народний депутат України від фракції «народний фронт» Павло Пинзеник.

Щоправда 2015-го сам Павло Пензеник за скасовану статтю голосував. Тепер своє «за» пояснює так: «У 2015 році статтю внесли до Кримінального кодексу з міркувань революційної доцільності».

Верховна Рада могла не допустити рішення КСУ щодо незаконного збагачення

А от колишній суддя Конституційного суду, а у 90-х – один із його неформальних лідерів Микола Козюбра каже, що можливість скоригувати статтю, не скасовуючи її та не закриваючи гучних справ проти чиновників – була. Та Конституційний суд нею чомусь не скористався.

«Суд міг зобов’язати Верховну Раду усунути невизначеність і привести статтю у повну, підкреслюю, у повну відповідність до статей 62 і 63 конституції України», – наголосив Козюбра.

Скандал із скасуванням статті міг би так і лишитися якоюсь внутрішньоюукраїнською «зрадою», яких і так кожен тиждень багато, та його винесло на значно більш високий рівень

Несподівано різко зреагували міжнародні партнери України – Велика сімка та Світовий банк. Їхня реакція була позбавлена будь-яких дипломатичних недомовок: «Нещодавнє скасування відповідальності за незаконне збагачення у Кримінальному кодексі – це значна поразка у боротьбі з корупцією в Україні. Це послабило вплив всієї антикорупційної архітектури, включно з Вищим антикорупційним судом, який незабаром має бути створений».

«Сприйнято дуже критично рішення КСУ, бо з ним не згідні. По-друге, в цій ситуації Україна не зможе ніяк «пропетляти», – вважає голова правління Майдану закордонних справ Богдан Яременко.

Так заяву західних партнерів розшифровує голова Майдану закордонних справ Богдан Яременко. Говорить, якщо Україна терміново не поновить статтю, ЄС і Світовий банк можуть вдатися до скасування усіх попередньо досягнутих домовленостей.

«Це зменшення, скорочення або припинення допомоги, призупинення допомоги. Причому найрізноманітніших програм, які пов’язані з розвитком економіки, з фінансовою стабільністю, припинення фінансування, кредитування, ну і безвіз, звичайно», – наголосив він.

Під тиском заходу українські політики почали реєструвати нові законопроекти про поновлення статті. Один зареєстрував президент Петро Порошенко, інший – Юлія Тимошенко, ще один – група депутатів. Та перші два експерти Центру протидії корупції уже критикують. Кажуть – прописані вони так, аби розгляди справ стосовно незаконного збагачення тягнулися – роками.

«Тобто треба рішення цивільного чи господарського суду або іншого, що це незаконне збагачення, тоді вже можна по кримінальній статті йти. Але, це повний абсурд, бо господарські суди розглядають у нас справи 3-4 роки, як це стандартно буває», – зазначила Щербан.

Співавтор депутатського законопроекту Ігор Попов говорить, поспішати з голосуванням за повернення статті не варто. Адже, значно важливіше узгодити такий текст, який би знову не зарізали ані адвокати корупціонерів, ані Конституційний суд.

«В Литві була ситуація схожа на нашу, там теж перше формулювання статті було визнано непрацюючим, рішення приймав теж Конституційний суд, та ще й після висновку Європейського суду з прав людини. Тепер вони ухвалили нову редакцію, яка вже нормально працює», – прокоментував народний депутат України від фракції «Радикальної партії» Ігор Попов.

Та коли до цього дійде у нас – невідомо. Головне питання, яке хвилює всіх, що ж буде зі справами корупціонерів, які вже розслідувались по цій статті. Думки розділилися, як вважає керівник САП, тепер цих людей неможливо буде притягнути до відповідальності за вже скоєне, навіть, якщо нову редакцію статті схвалять, бо закон зворотної сили не має.

«Поновити їх потім буде неможливо, а якщо нова стаття буде по цьому прийнята, вона почне діяти лише з 2019 року», – зазначив Холодницький.

А от економічний експерт Тарас Качка каже, все одно матеріали справ щодо незаконного збагачення можуть згодом вилитися в інше провадження і за інакшою статтею. Однак, із тими самими фігурантами, тож не все втрачено.

«Незаконне збагачення є в різних формах. Наприклад, боротьба з відмиванням грошей, детінізація, антикорупційні дії, воно так чи інакше переслідується», – розповів уповноважений з питань підприємництва при ДФС Тарас Качка.

Поки ж не схвалять нової статті, чиновникам і правоохоронцям в Україні можна буде й надалі отримуючи зарплати у десятки тисяч гривень, спокійно їздити на машинах за мільйони, купувати квартири і розкішні маєтки за сотні тисяч доларів та нікому нічого не пояснювати.

Нагадаємо, Конституційний суд України опублікував рішення щодо скасування статті 368-2 Кримінального кодексу, яка передбачає покарання для чиновників за незаконне збагачення.

До слова, голова комітету Верховної ради у закордонних справах Ганна Гопко заявляла про те, що скасування Конституційним судом статті Кримінального кодексу України (ККУ) про незаконне збагачення становить ризик для безвізового режиму між Україною та Європейським Союзом.

Сергій Костеж, Володимир Карпенко, Олег Павлюченко, Олена Лоскун, «Перші про головне. Деталі»

About the author /


Post your comments